Jednou z největších nočních můr při nákupu bot je, že vás budou dřít. Asi každá dáma zná případy, kdy raději přes den chodila bosá, protože v těch krásných, ale mučivých lodičkách se prostě nedalo vydržet. A pokud vás, milí muži, někdo nutil vydržet v lakýrkách déle než pár hodin, jistě také víte, co mám na mysli. Jak tomu předejít? Základem je správná doba výběru. Nohy jsou odpoledne oteklejší než ráno, což znamená, že budete potřebovat o něco větší botu.
Jdete-li na nákup ráno, a bota vám sedí tak tak, vaše odpolední noha v ní bude trpět. Častým mýtem je, že kožená bota se časem rozchodí. To je sice pravda, ale znamená to spíše, že se přizpůsobí tvaru nohy, ne že se zázračně vytáhne o půl čísla. Pokud vás bota tlačí už v obchodě, nebo dokonce máte problém se do ní vůbec obou, sáhněte po větším čísle nebo jiném modelu.
Boty jsou jednou z věcí, kterou byste NIKDY, NIKDY, ale opravdu NIKDY neměli nakupovat ve spěchu. Zatímco bílé tričko klidně můžete koupit stylem „popadni a k pokladně“, boty byste si měli před koupí rozhodně zkusit, a otestovat, jak se v nich chodí. Někdy se totiž po pár krocích ukáží vady, kterých byste si jinak nevšimli, jako třeba klouzající pásek, špatně umístěný zip nebo že se noha posouvá dolů. Zvláštní pozornost věnujte výběru jakýchkoliv bot s podpatkem. Tady byste si měli zkontrolovat, jakým způsobem má obuv vyřešený vnitřek: je tam nějaká platforma, aby nožka nebyla v příliš strmém úhlu a moc nepřirozeně ohnutá? Pánové by si zase měli pohlídat kvalitu švů a zpracování. To sice platí i pro ženy, ale na černých business botách bude každá oděrka i poškození hodně vidět. Pokud boty nepůsobí moc stabilně už na prodejně, moc parády s nimi nenaděláte.
Opatrní buďte i na značky a na to, k čemu jsou boty určené. Třeba kozačky označené jako módní obuv se podle svých výrobců nehodí k pobytu venku, zejména ne ve špatném počasí. Absurdní, ale pravda. Zkontrolujte si proto účel bot i reklamační podmínky.