První mobilní domky se u nás objevily, jako dovezené starší, mnohdy už využívané. Dovozci kladli důraz na co největší zisk z prodeje, takž v zahraničí, často v Německu a Holandsku, vyhledávali to nejlevnější, co se dalo koupit. Nakoupil za pár šupů a prodali s královským ziskem. Nic proti tomu. Zákazníci u nás i tak byli spokojeni. Málokdo si domek kupoval na bydlení a tak levné, sezónní domky plně postačovaly.
Tyto první domky sloužily především jako zahradní chatky, nebo si je lidé umístili například blízko břehu řek a přehrad, kde sloužily jako zázemí pro rybáře. Jak říkám, všichni byli spokojeni.
Jenže jako vše i trh s mobilními domky se vyvíjel. Zákazníci brzy objevili, že domky jsou schopné uspokojit i náročnější požadavky. A především, že se v nich dá i bydlet. Nejdříve sice si zákazníci mobilheim pořizovali pro bydlení, po dobu stavby klasického, pevného domu. Když bylo dostaveno, mobilheim, prakticky beze ztráty prodali. Pořád se ještě bavíme o starých, dovezených domcích.
Časem se objevily společnosti, které začaly vyrábět nové mobilní domy od A do Z. A to by nebyli Češi, aby do zažitých, klasických staveb mobilních domů nevdechli něco nového, krásného až geniálního.
Začali používat opravdu kvalitní materiály. Dnes je základní konstrukce vesměs ze dřevěných, lepených hranolů. Mají obrovskou pevnost, jsou lehké a nepodléhají zkáze. Na tepelnou izolaci se používá stříkaná, PUR pěna. Ta má také skvělé vlastnosti. Jak tepelně izolační, tak odolává vodě a vlhkosti, je odolná plísním.
V nových mobilních domech se používají rovněž energeticky úsporné výplně stavebních otvorů.
Když se vše sečte, je možné postavit i mobilní domek, který bude vykazovat hodnoty pasivního domku. Což je přímo fantastické, neboť se tak rapidně snižují náklady na provoz domku. Když připočtete originální český design nových domků, budete mít brouka v hlavě, zda si také nepořídit takové bydleníčko.