Už jste ochutnali chřest? Pokud ne, tak děláte velkou chybu. Milovníci chřestu teď jistě kroutí hlavou a říkají si, že to ani není možné. Takovou pochoutku neochutnat? Jestliže jste „chřestový gurmán – začátečník“, tak je potřeba malé proškolení. Pokud byste totiž nepoznali ten správný chřest, mohli byste se navždy připravit o skvělý gurmánský požitek. Příště byste ho totiž už určitě vynechali. Jak tedy poznat ten pravý?
a) Hned na místě se pokuste některý výhonek ve svazečku ohnout. Pokud se chřest chová jako gumový, raději ho nenápadně opět vraťte. Správný chřest musí být natolik tuhý, že při ohýbání praskne.
b) Další zkouškou je naříznutí nehtem. Pokud z něho vytéká šťáva, je vše v pořádku.
c) Nezapomeňte sipřivonět. Jestliže nic necítíte, pak jsou tu dvě možnosti.
– Máte rýmu nebo jiný neduh.
– Nemáte čerstvý chřest.
– Ten totiž musí vonět.
Zelený nebo bílý?
Chřest si můžete vybrat z několika odrůd. Nejpoužívanější jsou:
o bílý– ten je nejvhodnější na vaření. Má velice jemnou chuť a křehkou konstituci.
o zelený– je velice aromatický a má mírně nahořklou chuť. Pro své vlastnosti se používá do salátů. Tato odrůda je velkým zásobníkem vitamínu C.
o fialový– tato odrůda je tak trochu opomíjena. Má nahořklou chuť, která není každému po chuti. Používá se především do polévek a omáček.
Jak uchovat chřest
Jestliže jste neodhadli množství a nějaký chřest Vám zbyl, nemusíte ho hned zoufale vyhazovat. Stačí ho zabalit do vlhké utěrky a dát do chladu. Ideální teplota je pět až sedm stupňů celsia. Jestliže ho nemáte možnost takto uchovat, bude nejlépe ho do tří dnů zkonzumovat. Rozhodně by totiž byla škoda ho vyhodit. Chřest má ještě jednu skvělou vlastnost. Prý je to dokonce i afrodiziakum. Že tomu nevěříte? Tak to bude potřeba to vyzkoušet. Třeba zažijete nějaké příjemné překvapení. Nebo si alespoň dobře pochutnáte.