V zimě na kole? Proč ne! Měli byste dbát pouze na nezbytná opatření, aby výlet splnil vaše očekávání, ale v zásadě se tato sportovní aktivita příliš neodlišuje od pohybu na zasněženém lyžařském svahu.
Základem je vyjet pouze do míst, která nejsou zasažena chemickým posypem.
Ošetřené silnice solí a močovinou vašemu kolu příliš svědčit nebudou, ale čistý sníh na cyklostezkách nebo značených turistických cestách není na překážku. Do terénu vyjíždějte po důkladné údržbě a nezapomínejte na dostatečné množství maziva u pohyblivých komponentů, zejména řetězu, přesmyku, přehazovačky, bubnových brzd, ložisek kol a převodního pastorku.
V zimě nejvíce trpí klouby
Jakmile zabezpečíte svůj stroj, nesmíte zapomínat ani na sebe. Za jízdy v chladném nebo mrazivém vzduchu nejvíce trpí především klouby kolen a kotníků. Kromě zateplení pokrývkou hlavy, buď čepicí nebo kuklou, a ochrany rukou vhodnými rukavicemi pamatujte na kolenní návleky a teplé podkolenky, které chrání i nárt a kotník. Oděv nakolo by se měl přizpůsobit stylu jízdy, pro rekreační účely v podstatě stačí obléci základní funkční prádlo, termoizolační vrstvu a podle počasí softshellovou bundu nebo bundu s goretexovou membránou a kapucí. Z obuvi volíme modely nepromokavé s goretexem vhodné pro turistiku, ale zároveň s měkčí a poddajnou podrážkou.
Pozor na alkohol
Jestliže míříte do terénu na vícehodinovou jízdu, vybavte se i svačinou v termotaškách a dostatečným množstvím tekutin, nejlépe teplým čajem v termosce. I v zimě je třeba dodržet pitný režim, zvláště při pohybu a zvýšené tělesné námaze. Mnohé z vás to může přimět vybavit se i nějakým alkoholickým nápojem, který zahřeje a prokrví, ale přivodíte si pouze problémy. Alkohol totiž působí jako vzpruha pouze několik minut a pak nastává spíše útlum a tělo musí vynaložit více energie pro jeho odbourání, než v teplejším ročním období.